Aktualności

Przywitaliśmy lato

Po raz drugi w Maszewie Dużym odbył się festyn „Powitanie lata”. Mieszkańcy naszej gminy i nie tylko, mogli wybierać z szerokiej palety atrakcji.

Zanim impreza ruszyła na terenie przy Zespole Szkół w Maszewie Dużym, jej inauguracyjnym akcentem były pierwsze zawody w nordic walking i bieganiu „Brwileńska ostoja”. 10-kilometrowa trasa biegu i 6-kilometrowa nordic walking zostały wytyczone w brwileńskich lasach. - Pomysł zrodził się w lesie, gdy spotykałem spacerujących czy biegających mieszkańców naszej gminy – mówi Michał Umiński, główny inicjator zawodów.

Na aktywne rozpoczęcie festynu zdecydowało się 60 osób. Najmłodszy z uczestników Wiktor Bielicki miał 6 lat, a najstarszy Zbigniew Jeziórski 71 lat (upominki dla nich ufundował sołtys Ulaszewa-Ludwikowa Leszek Majczyna). Zawody rozegrano w kilku kategoriach. W biegu mieliśmy tylko kategorię open. Wśród pań wygrała ją Agata Muszyńska. Wśród panów triumfował Artur Kamiński, przed Sławomirem Kępińskim i Przemysławem Giżyńskim. W nordic walking w kategorii open pan wygrała Renata Ostrowska, drugie miejsce zajęła Agnieszka Idzikowska, a trzecie Izabela Zgorzelska. Wśród panów zwyciężył Kamil Idzikowski, przed Markiem Ostrowskim i Mateuszem Majczyną. W kategorii 55 + wygrała Elżbieta Biedrzycka, drugie miejsce zajęła Jadwiga Lewandowska, a trzecie Krystyna Kowalska. I w końcu w najmłodszej kategorii (8-14 lat) wśród dziewcząt triumfowała Maria Umińska, a drugie miejsce ex aequo zajęły Klaudia Sobolewska i Aleksandra Wojewódzka. Wśród chłopców wygrał Karol Ciecharowski, przed Konradem Gołębiewskim i Wiktorem Bielickim. Na zwycięzców w dorosłych kategoriach czekały nagrody finansowe, a w młodszych nagrody rzeczowe.

Podsumowanie zawodów i wręczenie nagród było początkiem festynu na terenie przy ZS w Maszewie Dużym. - Co prawda lato zaczęło się już tydzień temu, ale my dzisiaj je witamy. Życzę wszystkim miłej zabawy i dobrych wrażeń – stwierdził wójt Sławomir Wawrzyński. Przewodniczący Rady Gminy Jan Wrześniewski dodał, iż jest przekonany, że na stałe w Maszewie będzie witane lato.

Potem sceną zawładnęli uczniowie maszewskich szkół. Największy aplauz wzbudził oczywiście występ przedszkolaków. Najmłodsi zaprezentowali się najpierw w polonezie, a potem w dynamicznym „Chocolate dance”. Wśród solistów publiczność mogła podziwiać Marlenę Królikowską, Dawida Mikołajewskiego, Julię Nowakowską czy Martynę Sobczak i Weronikę Krajewską w układzie tanecznym. Był też krakowiak w wykonaniu niedawno powstałego zespołu ludowego i przedstawienia koła teatralnego „Śnieżka.pl”. Młodych artystów do występu przygotowali Irena Milczarek, Sylwia Kołodziejska, Aleksandra Brzozowska, Marzena Bonkowska, Marek Zachaj.

Później emocje przeniosły się na piłkarskie boisko. Na nim odbyły się derby gminy pomiędzy Amatorem Maszewo a Startem Proboszczewice. Dla obu zespołów sezon 2012/13 była bardzo udany. Amator awansował do IV ligi, a Start do ligi okręgowej. Podczas „Powitania lata” zespoły walczyły o superpuchar wójta. W regulaminowym czasie spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Zwycięzcę wyłoniły rzuty karne. A potrzeba było do tego aż 10 serii jedenastek. Ostatecznie wygrał Start 8:7. Podczas pierwszej połowy spotkania doszło do symbolicznej zmiany. Boisko opuścił Marek Muszyński, który przez 30 lat reprezentował barwy Amatora. Zastąpił go na placu gry syn Michał. W przerwie spotkania rozegrany został konkurs karnych dla kibiców. W młodszej grupie wygrał go Hubert Żuchowski, a w starszej Dawid Kepczyński, były zawodnik Amatora.

Gdy na boisku rywalizowali piłkarze na scenie i przed nią najmłodszych zabawiał „Piotrek kolorowy nos”. Były piosenki, skecze, konkursy. Potem estrada zawładnęła gminna orkiestra dęta, której występ cieszył się sporym zainteresowaniem, a grane przez nią utwory porywały do tańca.

Owacje i wspólne okrzyki wywołało pojawienie się na scenie piłkarzy obu drużyn z naszej gminy. Start odebrał superpuchar wójta. Był też puchar za awans do ligi okręgowej i nagrody indywidualne. Statuetkę dla najlepszego zawodnika w minionym sezonie otrzymał Rafał Kaczorowski, dla króla strzelców Arkadiusz Majchrzak, a dla zawodnika do 21 lat Piotr Malanowski. Amatorowi został wręczony puchar za awans do IV ligi, a indywidualne nagrody odebrali Tomasz Golatowski (najlepszy zawodnik), Marcin Białek (król strzelców), Bartłomiej Sochalewski (junior). Były też specjalne podziękowania od wójta gminy dla Marka Muszyńskiego i Rajmunda Koperka, który przestaje być trenerem Startu Proboszczewice.

A końcowym akordem festynu była dyskoteka pod chmurką z zespołem Green.