Aktualności

Podziękowania za trud

W niedzielę, 30 sierpnia, rolnicy z naszej gminy mieli swoje święto. Gminne święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej w kościele w Starej Białej, a po nabożeństwie przeniosło się do Białej.

Uroczysta msza święta, przy której asystowała gminna orkiestra dęta i strażackie poczty sztandarowe, rozpoczęła się od procesji wokół kościoła. Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył ks. kanonik Jan Deptuła, proboszcz parafii w Starej Białej, homilie wygłosił mieszkaniec naszej gminy diakon Łukasz Kamiński. – Dziękuję rolnikom za trud, za każdą krople wylanego potu – mówił w swoim pierwszym kazaniu.

Podczas mszy został poświęcony dożynkowy wieniec i chleb wypieczony ze zbóż z tegorocznych zbiorów. Przygotowali je mieszkańcy sołectwa Stara Biała. Po nabożeństwie święto plonów przeniosło się na tereny rekreacyjne w Białej. Tam uroczystości rozpoczęły się od musztry paradnej w wykonaniu gminnej orkiestry dętej. Później przyszła kolej na oficjalną cześć dożynek. – W zeszłym, roku chowaliśmy się pod parasolami przed deszczem. Dzisiaj chowamy się pod nimi przed słońcem – mówił wójt, Sławomir Wawrzyński. – Dzisiaj chylimy czoła przed rolnikami, którzy w jeszcze większe upały zbierali plony. Niestety aura sprawiła, że są one niższe. Dziękujemy tym wszystkim, którzy trudzą się na roli. Należą im się słowa wdzięczności i szacunku. Rolnictwo to zawód, którego bez miłości do ziemi nie dałoby się wykonywać.

Przewodniczący Rady Gminy Stara Biała, Wojciech Żółtowski zaznaczył, że dożynki to tradycyjne spotkanie, aby podziękować rolnikom za ich trud. – Dzisiaj jest wasz wielki dzień radości. To dzięki wam możemy się dzielić chlebem. W imieniu radnych i wójta gminy chciałbym zapewnić, że sprawiedliwie będziemy dzielić nasz gminny chleb, którym jest budżet naszej gminy – stwierdził przewodniczący.

Na dożynkach nie zabrakło gości. Byli wśród nich m.in. senator Marek Martynowski, posłowie Elżbieta Gapińska i Piotr Zgorzelski, przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, Agnieszka Sulkowska, która reprezentowała marszałka województwa. Wszyscy goście dziękowali za rolniczy trud. Marek Martynowski dziękował także rolnikom-seniorom za przekazywanie wartości swoim następcom. Lech Dąbrowski, który reprezentował także starostę płockiego, dziękował za pracę, trud i za to, że mamy takich rolników, którzy są przywiązani do ziemi i wiedzą jak bardzo wymagająca jest praca na roli. Z kolei Piotr Zgorzelski dziękował także wójtowi i przewodniczącemu Rady Powiatu, mieszkańcowi naszej gminy, za to, że codziennie leży im na sercu pomyślność ich małej Ojczyzny. Z kolei Agnieszka Sulkowska przekazała na ręce wójta list gratulacyjny od marszałka województwa. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy mogli ruszyć do zabawy. Na uczestników dożynek czekała darmowa grochówka, a na dzieci bezpłatne zjeżdżalnie czy kule wodne, które zasponsorowali ZUOK Kobierniki i Bank Spółdzielczy w Starej Białej.

Tegoroczny program artystyczny był także bardzo bogaty. W sumie wystąpiło 6 zespołów (Gminna Orkiestra Dęta, Płocka Kapela Podwórkowa, Skafander, Trubadurzy, Slavers i Green). Dzięki temu każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Miał miejsce także pokaz akrobatyki rowerowej w wykonaniu Michała Koziołka (uczestnika programu „Mam Talent”) a dla najmłodszych czekały liczne konkursy i zabawy przygotowane przez Jupika i Gacka (postacie znane z „Domowego Przedszkola”).

Polecamy

 • Portal odpadowy ZGRP
 • Internetowa Telewizja Regionalna
 • Powiat Płocki
 • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
 • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
 • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski
 • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
 • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
 • Główny Urząd Statystyczny
 • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Powiatowa Sieć Dialogu
 • e-Deklaracje
© 2020 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies